27 maj 2023

2 i awansowali do półfinału, zagrają też w MŚ

Piłkarska reprezentacja Polski do lat 17 wygrała z Serbią 3:2 (1:0) w ćwierćfinale rozgrywanych na Węgrzech mistrzostw Europy. Bramki dla biało-czerwonych zdobyli Jakub Krzyżanowski, Daniel Mikołajewski i Filip Rejczyk. W półfinale Polacy zagrają z Niemcami.

Skład reprezentacji Polski: Miłosz Piekutowski - Dominik Szala, Igor Orlikowski, Jakub Krzyzanowski - Krzysztof Kolanko, Karol Borys (71. Igor Brzyski), Maksymilian Sznaucner (77. Oskar Tomczyk), Filip Rejczyk, Filip Wolski (77. Michał Gurgul) - Mike Huras (54. Daniel Mikołajewski), Mateusz Skoczylas.

Bramki: dla Polski - Jakub Krzyżanowski (4), Daniel Mikołajewski (62-karny), Filip Rejczyk (89-wolny); dla Serbii - Veljko Vukojevic (51), Andrej Subotic (70).

We wtorkowym półfinale podopieczni trenera Marcina Włodarskiego zagrają z Niemcami, którzy remisowali ze Szwajcarią 1:1, lecz w rzutach karnych zwyciężyli 3-2.

Miejsce w czołowej czwórce turnieju oznacza, że późną jesienią Polacy zagrają w mistrzostwach świata w tej kategorii wiekowej.

W pierwszej połowie biało-czerwoni znacząco przeważali i oddali aż dziewięć celnych strzałów na bramkę, natomiast Serbowie ani jednego. Pierwszego gola w czwartej minucie strzelił Krzyżanowski i do przerwy Polacy zasłużenie prowadzili 1:0.

Na początku drugiej połowy Serbowie przejęli inicjatywę, czego efektem było wyrównujące trafienie Veljko Vukojevica. W 62. min Serbowie dopuścili się faulu w polu karnym i sędzia podyktował rzut karny, który pewnie wykorzystał Mikołajewski. Jednak osiem minut później Andrej Subotic strzelił gola na 2:2.

W 90. min Rejczyk wykonał rzut wolny sprzed pola karnego. Młody pomocnik technicznym strzałem przeniósł piłkę nad murem i umieścił ją w okienku bramki. Reprezentanci Polski utrzymali prowadzenie do końca doliczonego czasu gry i zameldowali się w półfinale.

Kolejne ćwierćfinały zostaną rozegrane o godzinie 20. Anglia zagra z Francją, a Hiszpania z Irlandią.

Półfinały odbędą się we wtorek (30 maja), a finał w piątek (2 czerwca).(PAP)