Głównym celem zabiegów jest zwiększenie retencji wody i przywrócenie naturalnych procesów samooczyszczania się zbiornika, poprzez redukcję osadów na jego dnie - poinformował w komunikacie ZDIZ w Sopocie. Oczyszczanie stawu przy ul. Moniuszki rozpocznie się we wtorek. Zbiornik wodny będzie czyszczony metodą biologiczną, co poprawi jakość wody i korzystnie wpłynie na żyjące tam organizmy wodne.
"Odmulanie stawu Morskie Oko technologią bioremediacji jest metodą całkowicie bezinwazyjną i nie wymaga wprowadzania do wód żadnych związków chemicznych. Co ważne wszystkie prace będą wykonywane bez użycia ciężkiego sprzętu, który mógłby zniszczyć istniejącą tam faunę i florę" - poinformowała, cytowana w komunikacie, kierownik działu kanalizacji deszczowej ZDiZ, Dagmara Kania-Płochacka.
W komunikacie wyjaśniono, że metoda bioremediacji polega na zastosowaniu odpowiednio dobranych biopreparatów kierunkowych, które mają za zadanie stymulowanie grup mikroorganizmów obecnych w stawie do wzmożonej biodegradacji zanieczyszczeń organicznych, a także wspomagają naturalne procesy samooczyszczania się wód w zbiorniku.
Pierwszym z etapów będzie pobranie ze stawu próbek "zerowych" wody do przeprowadzenia dokładnych pomiarów – zbadania przejrzystości wody, osadu dennego, stężenia tlenu rozpuszczonego w wodzie oraz pH i temperatury. Drugi etap to aplikacja odpowiednich dawek biopreparatów. Trzecim krokiem będzie instalacja pływających wysp z roślinami hydrofitowymi, które wspomogą bioróżnorodność w stawie i – co bardzo ważne – będą wspomagać bioakumulację biogenów i zapobiegać wtórnym zakwitom glonów.
Prace nie będą wymagać spuszczania wody ze zbiornika. Odbędą się pod ścisłym nadzorem ornitologa, ichtiologa oraz hydrobotanika.
W komunikacie zapewniono, że w efekcie przeprowadzonych prac, woda stanie się bardziej przejrzysta, jej jakość znacznie się poprawi, ilość osadów dennych zmniejszy, a poziom tlenu rozpuszczonego w wodzie ustabilizuje. To - jak wyjaśniono - korzystnie wpłynie na jakość życia organizmów wodnych w stawie. Zapewniono przy tym, że biopreparaty wykorzystywane podczas bioremediacji są całkowicie bezpieczne dla flory i fauny stawu, a także ludzi i zwierząt.
Jezioro Nowowiejskiego nazywane przez mieszkańców "Morskim Okiem" to obiekt położony przy ul. Moniuszki w Dolinie Prątki. Jest to największy zbiornik wodny w Sopocie. Staw powstał w latach trzydziestych ubiegłego stulecia w zlewni dawnych potoków Kowalnia, Wiejski i Środkowy. Wokół stawu znajdują się tereny rekreacyjne.
Oczyszczanie zbiornika powinno zakończyć się pod koniec listopada br. Koszt prac to prawie 140 tys. złotych.(PAP)
pm/ mrr/