reklama
kategoria: Kraj
1 listopad 2023

Gdyby premierem miał być ktoś z Koalicji Obywatelskiej, zażądam swojej dymisji

zdjęcie: Gdyby premierem miał być ktoś z Koalicji Obywatelskiej, zażądam swojej dymisji / fot. PAP
fot. PAP
Gdyby premierem miał być ktoś z Koalicji Obywatelskiej, to ja nie czekam na swoją dymisję, zażądam jej - poinformował w mediach społecznościowych wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński.
REKLAMA

Bocheński zaznaczył w filmie opublikowanym na platformie X (dawny Twitter), że zgodnie ze zwyczajem, na pierwszym posiedzeniu nowego Sejmu, Rada Ministrów, Prezes Rady Ministrów podają się do dymisji. "I zgodnie ze zwyczajem wszyscy wojewodowie i wicewojewodowie również podadzą się do dymisji. Jeżeli będzie trwał rząd Zjednoczonej Prawicy, to oczywiście z wielką przyjemnością będę kontynuował swoją misję, jako wojewoda mazowiecki" - dodał.

"Gdyby Prezesem Rady Ministrów miał być kto inny, w szczególności ktoś z Koalicji Obywatelskiej, to ja nie czekam na dymisję, ja żądam tej dymisji. Nie wyobrażam sobie, aby pełnić ten urząd pod takim kierownictwem. Byłoby to sprzeczne ze wszystkimi ideałami, w które wierzę" - podkreślił.

Prezydent Andrzej Duda podsumowując dwudniowe konsultacje z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie, poinformował, że terminem, który wstępnie zaplanował na pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji będzie poniedziałek, 13 listopada. "Nie widzę powodu na skracanie dotychczasowej kadencji" - dodał.

Prezydent podkreślił też, że są dwie grupy polityczne, które twierdzą, że mają większość parlamentarną i mają kandydata na premiera. Kandydatem Zjednoczonej Prawicy na premiera jest Mateusz Morawiecki, a kandydatem KO, Trzeciej Drogi i Lewicy - jest Donald Tusk.

W wyborach do Sejmu PiS zdobyło 194 mandaty, KO - 157; Trzecia Droga - 65; Nowa Lewica - 26; Konfederacja - 18.

Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach. W pierwszym dużą rolę odgrywa prezydent, który m.in. desygnuje premiera, biorąc pod uwagę, że zaproponowany przez niego rząd, aby uzyskać wotum zaufania, musi zdobyć poparcie bezwzględnej większości w Sejmie. Jeśli ta próba zakończyłaby się niepowodzeniem, inicjatywę przejmuje Sejm. Wówczas premier i rząd potrzebują bezwzględnej większości głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Gdyby posłom nie udało się powołać rządu, inicjatywa wraca do prezydenta, a do wotum zaufania potrzebna jest zwykła większość. (PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mas/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Ustka
12°C
wschód słońca: 06:54
zachód słońca: 16:18
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ustce

kiedy
2024-11-09 12:00
miejsce
Spiżarnia w Kratę - Gospoda...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-09 16:00
miejsce
Spiżarnia w Kratę - Gospoda...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-10 12:00
miejsce
Spiżarnia w Kratę - Gospoda...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-29 19:00
miejsce
Zagroda Inicjatyw Twórczych,...
wstęp biletowany