reklama
kategoria: Kraj
8 lipiec 2024

W weekend ponad 60 prób nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-polskiej

zdjęcie: W weekend ponad 60 prób nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-polskiej / fot. PAP
fot. PAP
Ponad 60 cudzoziemców próbowało w ostatnich trzech dobach nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę – poinformował w poniedziałek Podlaski Oddział Straży Granicznej. Doszło do kolejnych ataków na polskie patrole. SG zatrzymała też kolejnych przemytników.
REKLAMA

Do prób nielegalnego przekroczenia granicy doszło w okolicach Białowieży, Czeremchy i Narewki – poinformowała rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz. Najwięcej prób było w miniony piątek – ponad 40, w sobotę – 7, a w niedzielę – 12 prób.

"Kilkukrotnie doszło do agresywnych zachowań ze strony osób znajdujących się za techniczną zaporą. Migranci rzucali w stronę polskich patroli gałęziami i kamieniami" – dodała Zdanowicz.

Według danych POSG od początku roku było w regionie ponad 20 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Od początku lipca zanotowano ich ok. 200. W czerwcu było ponad 3,7 tys. prób, w maju – ponad 8 tys., w kwietniu – prawie 3,4 tys. Zatrzymywane osoby pochodziły z 37 krajów.

W trakcie trzech dni zatrzymano dwóch pomocników w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy – obywatela Ukrainy i Polski. Szczegółów nie przekazano.

SG podała, że od początku roku na odcinku polsko-białoruskiej granicy zatrzymano 214 pomocników i organizatorów nielegalnego przekroczenia granicy. Zdanowicz przypomniała, że grozi za to do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Od 13 czerwca na ok. 60 km tej granicy w Podlaskiem obowiązuje strefa buforowa z zakazem przebywania. Została wprowadzona na 90 dni na podstawie rozporządzenia MSWiA. Na ponad 40 km nie wolno przebywać w pasie o szerokości 200 metrów od linii granicy, na 16 km pas ma ok. 2 km szerokości.

Z danych służb podsumowujących trzy tygodnie działania strefy wynika, że zmniejszyła się liczba prób przekroczenia granicy o ponad połowę, w porównaniu do takiego samego czasu przed wprowadzeniem strefy. Zwrócono też uwagę na zmniejszenie dziennej liczby przekroczeń i na mniejszą liczbę zatrzymywanych przemytników ludzi.

Na 186 km granicy z Białorusią stoi – zbudowana w 2022 r. – stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją działająca na 206 km w Podlaskiem tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Rząd zapowiada, że zabezpieczenia te będą wzmacniane. (PAP)

swi/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Ustka
4.7°C
wschód słońca: 08:02
zachód słońca: 15:29
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ustce