12 maj 2023

Reprezentantka Polski Blanka zakwalifikowała się do finału Eurowizji

zdjęcie: Reprezentantka Polski Blanka zakwalifikowała się do finału Eurowizji / fot. PAP
fot. PAP
Reprezentantka Polski Blanka zakwalifikowała się do sobotniego finału tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbywa się w Liverpoolu. Jej piosenka "Solo" znalazła się wśród dziesięciu biorących udział w czwartkowym półfinale, które dostały najwięcej głosów od telewidzów.
REKLAMA

W półfinałach nie podawano ani jak głosowali widzowie z poszczególnych krajów, ani liczba punktów uzyskanych przez poszczególne utwory, a jedynie to, które z nich znalazły się wśród 10 najlepszych w każdym z nich. Oprócz Blanki w czwartek do finału awansowali reprezentanci Albanii, Armenii, Australii, Austrii, Belgii, Cypru, Estonii, Litwy i Słowenii.

Wraz ze zwycięzcami pierwszego półfinału we wtorek - reprezentantami Norwegii, Serbii, Portugalii, Chorwacji, Szwajcarii, Izraela, Mołdawii, Szwecji, Czech i Finlandii - oraz przedstawicielami sześciu krajów, które nie musiały stratować w eliminacjach - Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii oraz Ukrainy - wezmą udział w sobotnim finale.

Koncert finałowy w hali Liverpool Arena zacznie się o godz. 21 czasu polskiego. W nim, w odróżnieniu od półfinałów, głosować będą zarówno telewidzowie, jak i profesjonalne jury, czyli tak jak to było w poprzednich edycjach. Za to w tym roku po raz pierwszy głosować mogą też telewidzowie z krajów niebiorących udziału w konkursie - jako reszta świata.

Przed rozpoczęciem tegorocznego konkursu brytyjskie media jako faworytkę do zwycięstwa wskazywały reprezentantkę Szwecji Loreen, która już raz - w 2012 r. - wygrała Eurowizję, ale wysoko oceniały też szanse przedstawicieli Finlandii, Ukrainy, Francji, Norwegii, Hiszpanii i Austrii. Były zdania, że reprezentantka Wielkiej Brytanii Mae Muller powinna łatwo znaleźć się w pierwszej dziesiątce. Z kolei według komentarzy po obu półfinałach, ten wtorkowy prezentował wyższy poziom.

Wielka Brytania jest gospodarzem tegorocznej Eurowizji w zastępstwie Ukrainy, która mimo zwycięstwa w zeszłym roku nie mogła zorganizować konkursu z powodu rosyjskiej inwazji.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/wr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Ustka
13.1°C
wschód słońca: 06:46
zachód słońca: 18:40
Koronawirus
pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ustce