23 maj 2023

Zatrzymanie dwóch podejrzanych ws. ataku na policjantów w Krokowej; w sumie było kilkudziesięciu napastników

zdjęcie: Zatrzymanie dwóch podejrzanych ws. ataku na policjantów w Krokowej; w sumie było kilkudziesięciu napastników / fot. PAP
fot. PAP
Pomorska policja zatrzymała dwóch podejrzanych o znieważenie interweniujących policjantów oraz stosowanie wobec nich przemocy - poinformowała we wtorek komenda wojewódzka. Do napaści kilkudziesięciu osób na funkcjonariuszy doszło w sobotę w Krokowej w pow. puckim (woj. pomorskie).
REKLAMA

Informacje w tej sprawie przekazała rzeczniczka prasowa Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku podkom. Karina Kamińska.

Poinformowała PAP we wtorek wieczorem, że 20 maja ok. godz. 21 policjanci z Komisariatu Policji w Krokowej podczas interwencji wobec 20-letniego mężczyzny, który był pasażerem porzuconego na poboczu drogi roweru, zostali zaatakowani przez kilkadziesiąt agresywnych i najprawdopodobniej nietrzeźwych osób.

Napastnicy na widok na widok policyjnych sygnałów, wyszli z pobliskiego budynku, w którym odbywała się impreza. "Tłum próbował zmusić policjantów do przerwania interwencji wobec 20-latka. Agresywne osoby zaczęły napierać na interweniujących funkcjonariuszy, którzy wielokrotnie wzywali je do zachowania zgodnego z prawem, do odsunięcia się z miejsca interwencji" – podała podkom. Kamińska.

"Mimo stanowczych poleceń, tłum nie reagował. W kierunku interweniujących policjantów padały wyzwiska, obelgi. W związku z realnym zagrożeniem życia i zdrowia policjantów oraz osoby, która była w ich dyspozycji policjant zmuszony był do użycia gazu wobec tłumu. Użycie tego środka przymusu nie przyniosło skutku" – poinformowała.

Dodała, że jedna z kobiet uczestniczących w zajściu zaczęła nawoływać innych do linczu na policjantach. W związku z zaistniałą sytuacją jeden z policjantów wyjął broń, którą skierował w górę, krzyknął do tłumu "policja" i nakazał odsunięcie się od służb.

"Osoby odsunęły się na chwilę, wówczas policjanci na miejsce wezwali wsparcie oraz pogotowie ratunkowe w trosce o osoby wobec których został użyty ręczny miotacz gazu. Nagle agresja przeniosła się na policyjny radiowóz, jedna z osób spuściła powietrze w kole, kolejna zaczęła nim bujać. Osoby uciekły do budynku, gdy na miejsce na sygnałach dojeżdżali na wsparcie inni policjanci oraz pogotowie" – zrelacjonowała podkom. Kamińska.

"Policjanci z Pucka dzięki dobremu rozpoznaniu, zabezpieczonym filmom, rozmowom z mieszkańcami oraz zdobytym informacjom zatrzymali na tę chwilę dwie osoby" - podała policjantka.

"Najbardziej agresywne osoby odpowiedzialne za tę sytuację usłyszały już zarzuty, do których się przyznały. 27- i 35-latek chcą poddać się dobrowolnie karze. O tym zadecyduje jutro prokurator, do którego zostaną doprowadzeni mężczyźni" - dodała.

Chodzi o znieważenie interweniujących policjantów oraz stosowanie wobec nich przemocy i groźby bezprawnej, aby zmusić ich do zaniechania prawnej czynności służbowej.

Śledczy cały czas pracują nad sprawą. Planowane są kolejne zatrzymania. (PAP)

autor: Dariusz Sokolnik

dsok/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Ustka
22.6°C
wschód słońca: 04:17
zachód słońca: 21:25
Koronawirus
pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ustce

kiedy
2023-06-24 20:00
miejsce
Zagroda Inicjatyw Twórczych,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-07-07 17:00
miejsce
Zagroda Inicjatyw Twórczych,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-07-07 18:00
miejsce
Zagroda Inicjatyw Twórczych,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-07-08 17:00
miejsce
Zagroda Inicjatyw Twórczych,...
wstęp biletowany