reklama
kategoria: Społeczne
18 listopad 2024

Pożegnano żołnierzy Bundeswehry pomagających w usuwaniu skutków powodzi

zdjęcie: Pożegnano żołnierzy Bundeswehry pomagających w usuwaniu skutków powodzi / v15896104
v15896104
W poniedziałek kontyngent niemiecki, który uczestniczył w akcji usuwania skutków powodzi w gminie Głuchołazy, zakończył działalność. Podczas uroczystości pożegnalnej we wsi Bodzanów gen. bryg. Krzysztof Stańczyk, szef Wojsk Obrony Terytorialnej i operacji "Feniks" oraz Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołaz z uznaniem wypowiadali się o profesjonalizmie i jakości pracy niemieckich żołnierzy.
REKLAMA

Ponad stu żołnierzy jednostki saperów z niemieckiej Bundeswehry przez osiem tygodni pracowało przy usuwaniu skutków wrześniowej powodzi. Żołnierze w ramach misji naprawili dwa kilometry uszkodzonych przez powódź dróg, pomagali w rozbiórce mostu w Markowicach, położyli osiem kładek i uprzątnęli dwa tysiące metrów kwadratowych terenu wsi. W poniedziałek odbyło się uroczyste pożegnanie z udziałem dowódcy operacji "Feniks".

"Żołnierze Bundeswehry wykazali się prawdziwym profesjonalizmem. Dzisiaj zakończyli swoją misję. My nadal będziemy wspierać powodzian. W tej chwili w akcji pomocy powodzianom uczestniczy około 3,5 tysiąca żołnierzy. Nasza misja była zaplanowana do końca roku, jednak istnieje możliwość jej przedłużenia na 2025 rok" - powiedział gen. bryg. Krzysztof Stańczyk. Generał poinformował, że spodziewani są jeszcze żołnierze tureccy, którzy mają w woj. dolnośląskim pomóc w budowie mostu, jednak termin ich przyjazdu zależy od wykonania przez władze samorządowe nowych przyczółków pod przeprawę.

Dowodzący niemieckimi saperami ppłk Florian Balthasar, wyraził uznanie dla swoich polskich partnerów i miejscowej ludności.

"To był dla nas zaszczyt, że w godzinie próby mogliśmy pomóc swoim sąsiadom. Podczas całej misji, spotkaliśmy się z niesamowitą życzliwością mieszkańców wsi, na terenie której pracowaliśmy" - powiedział ppłk Balthasar. Niemieccy żołnierze przekazali na ręce uczniów szkoły w Bodzanowie zebrane w ramach "kawowej" dobrowolnej zbiórki kilkaset złotych, a wojskowym i cywilnym współpracownikom drobne upominki.

Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołaz z uznaniem wypowiadał się na temat jakości i tempa pracy niemieckich żołnierzy, co spotkało się z tak dużym uznaniem mieszkańców wsi, że koła gospodyń prowadziły swego rodzaju rywalizację o to, kto będzie przygotowywał kolejne posiłki dla gości. Nawiązując do herbu Bawarii, jaki nosili na rękawach niemieccy saperzy, burmistrz przypomniał, ze gmina Głuchołazy ma już historyczne związki z tym landem, o czym świadczą kartusze herbowe na kilku zabytkowych budowlach, świadczące o tym, że ich fundatorem był członek królewskiego rodu Wittelsbach.

Materiał wideo dostępny na: https://wideo.pap.pl/videos/77589/ (w wersji surowej do edycji). (PAP)

masz/ lm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Ustka
-0.1°C
wschód słońca: 07:54
zachód słońca: 16:13
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ustce