Społeczne artykuł sponsorowany
19 październik 2022

W każdym roku 16 polskich zabytków odzyska swój dawny blask dzięki BGK i Fundacji Most the Most

zdjęcie: W każdym roku 16 polskich zabytków odzyska swój dawny blask dzięki BGK i Fundacji Most the Most / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Już sześć edycji konkursu „Nasz Zabytek” w 16 województwach zrealizowała Fundacja Most the Most, której fundatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. W ten sposób buduje kapitał społeczny i pozytywnie oddziałuje na potencjał gospodarczy.
Bank Gospodarstwa Krajowego, oprócz finansowania programów rozwojowych i kluczowych dla gospodarki inwestycji, stawia na aspekt społeczny. Robi to poprzez obszary, które uważa za ważne: sport, ekologia, edukacja i kultura. Swoją działalność społeczną i dobroczynną prowadzi między innymi z pomocą fundacji. Przykładem jest projekt ,,Nasz Zabytek” Fundacji Most the Most, w którym lokalne społeczności angażują się, by przywrócić świetność zabytkowym obiektom.

Polska może awansować do najbardziej dynamicznych i bogatych gospodarek. Żeby to osiągnąć, powinna rozwijać kapitał społeczny. Jednym z nieodzownych składników rozwoju państwa i społeczeństwa jest kultura. Ona jest także źródłem tożsamości i aktywizacji potencjału społeczności lokalnych, który rozwijamy poprzez liczne projekty z udziałem naszych pracowników. Zaangażowanie społeczne to jeden z filarów naszej strategii, dlatego cieszę się, że Regiony BGK tak chętnie włączają się do konkursu ,,Nasz Zabytek”. W ten sposób wspólnymi siłami wypełniamy naszą misję i dbamy o zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

 „Nasz zabytek” to konkurs organizowany przez Fundację Most the Most dla każdego, kto chce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie. Uczestnicy konkursu mogą zgłaszać zabytki ze swojej okolicy, którym chcą przywrócić świetność. Następnie proponują, jak wskazany zabytek może być wykorzystany przez lokalną społeczność. Zwycięski projekt otrzymuje od Fundacji Most the Most dofinansowanie o wartości 1 mln zł. Właściciel zabytku przeznacza je na rewaloryzację i dostosowanie do wybranej funkcji społecznej. Ponadto, Fundacja Most the Most inicjuje i organizuje wydarzenia kulturalne i artystyczne w zrewitalizowanych zabytkach. Przykładem tego typu działań jest recital Jakuba Kuszlika w pałacu w Kiełczynie oraz koncert Waldemara Malickiego w Dworze w Niećkowie.

Fundacja Most the Most inicjuje zaangażowanie mieszkańców mniejszych i większych miejscowości oraz wspiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby. Zależy nam, by wspólnie z mieszkańcami i dla nich, razem z samorządem ratować lokalne zabytki. Tworzymy w nich miejsce, w którym każdy będzie mógł się rozwijać, realizować, integrować lub odpoczywać. To ma być przestrzeń, w której mieszkańcy będą się czuć u siebie, gdyż to właśnie ich zaangażowanie ma znaczący wpływ na to, który zabytek wygra. Każda osoba, która bierze udział w konkursie „Nasz Zabytek”, może czuć się lokalnym bohaterem – mówi Brygida Ślabska, prezes Fundacji Most the Most.

3 października ruszyła szósta, ostatnia już w tym roku edycja konkursu „Nasz Zabytek”. Tym razem mogą w niej wziąć udział mieszkańcy Mazowsza, Podkarpacia i Lubelszczyzny. Kolejne trzy zabytkowe budynki (po jednym w każdym województwie) otrzymają milion złotych na rewaloryzację. Tym samym konkurs ,,Nasz Zabytek” odwiedził ostatnie 3 z 16 województw i zamknął pierwszą ogólnopolską rundę, by w 2023 r. ponownie powrócić do każdego z regionów.


Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Ustka
14.2°C
wschód słońca: 06:46
zachód słońca: 18:40
Koronawirus
pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ustce