1 grudzień 2023

Ustka na Wybrzeżu Słowińskim: miasto nad Słupią

zdjęcie: Ustka na Wybrzeżu Słowińskim: miasto nad Słupią / Wladyslaw Golinski/CC BY-SA 4.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Wladyslaw Golinski/CC BY-SA 4.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
W wczesnym średniowieczu Ustka byłaby dla was kaszubską osadą rybacką, związana z kasztelanią słupską i spleciona z dziejami pobliskiego Słupska. Dziś klimat tej dawnej portowej osady wciąż żyje wśród rybackich domów, tworząc unikalny kwartał ulic Marynarki Polskiej i Czerwonych Kosynierów. Zachowano tu układ uliczek średniowiecznej wsi, cenny z punktu widzenia historii i objęty ochroną konserwatorską.
REKLAMA

Tego szukamy w Ustce

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: pogoda Ustka, Ustka, Ustka praca, kamera Ustka, Ustka noclegi, hotel Ustka, Ustka atrakcje, restauracja Ustka.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Ustce, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jej historii.

W XIV wieku Ustka weszła do kart historii, gdy Władysław Łokietek dążył do zjednoczenia Królestwa Polskiego po rozbiciu dzielnicowym. Jednak jej związek z Polską został przerwany, gdy 17 lipca 1307 r. możnowładcy z rodu Święców zawarli układ z margrabiami brandenburskimi. W wyniku tej umowy, Pomorze Słupskie i Gdańskie przeszły pod panowanie Brandenburgii, co spowodowało utratę tej dzielnicy przez Królestwo Polskie na długie lata.

Święcowie 30 lat później 2 lutego 1337 r. sprzedali Ustkę niemieckim mieszczanom Słupska, co zostało odnotowane w dokumencie jako port Stolpesmunde, czyli „Słupioujście". Od tego czasu aż do 1945 r. obowiązywała niemiecka nazwa miasta.

Słupsk nabył Ustkę z zamiarem rozbudowy portu handlowego. W zamian zobowiązał się rocznie dostarczać potomkom Święców parę butów lub równowartość 8 groszy słowiańskich na 11 listopada. Handel morski stał się kolejną istotną funkcją Ustki, przynosząc znaczne zyski głównie Słupskowi. Grodziska nad Słupią, wzniesione w średniowieczu, świadczą o tym bogactwie. Żaglowce słupskich kupców, wypływające z Ustki, osiągały porty szwedzkie, duńskie, holenderskie, francuskie, angielskie i polski Gdańsk. W porcie rozładowywano różnorodne towary, takie jak solone śledzie ze Skandynawii, francuskie wino, sól z Kołobrzegu, a także łososy, drewno, słupskie piwo, płody rolne i wyroby z bursztynu.

Mieszkańcy Ustki pełnili funkcję załóg statków, a niektórzy z nich zajmowali stanowiska kapitanów. Ich życie związane było głównie z żeglugą, portem i rybołówstwem. W osadzie często pojawiali się przybysze spoza wspólnoty. Przybycie statku do portu stanowiło oczekiwane wydarzenie, gdyż zgodnie ze statutem z 1640 r. kapitan żaglowca był zobowiązany postawić beczkę piwa ustczanom za pomoc w cumowaniu. Wówczas w osadzie liczącej nieco ponad 50 domów mieszkalnych działało aż 6 karczm.

Zależność Ustki od Słupska manifestowała się poprzez opłacanie ceł i podatków, wykonywanie poleceń wójta mianowanego przez rajców słupskich, oraz składanie przysięgi wierności. Brak tej przysięgi uniemożliwiał zawarcie związku małżeńskiego. W wyniku tej zależności między ustczanami a Słupskiem dochodziło do konfliktów.

Pierwsze informacje o wczasowiczach, którzy przyjechali do Ustki na wypoczynek pochodzą z 1832 r. Osiedlali się w rybackich chatkach, wynajmując izby, a podróż z Słupska trwała godzinę i 45 minut. Wraz z rozwojem miejscowości powstały łazienki, zakład przyrodoleczniczy, kabiny kąpielowe i promenada nad morzem (1875). Po wybudowaniu linii kolejowej w 1878 r. liczba letników rosnąco odwiedzających Ustkę wzrosła do kilku tysięcy rocznie. Wówczas powstała dzielnica willowo-pensjonatowa na wschód od ul. Kosynierów, z reprezentacyjnymi ulicami takimi jak ul. Żeromskiego i Chopina. Do 1945 r. większość gości pochodziła z aglomeracji berlińskiej, Saksonii i Śląska, choć już wtedy odnotowano obecność zamożnych Polaków, mimo przynależności Ustki do Rzeszy Niemieckiej. Od 1922 r. oficjalna nazwa miejscowości podkreślała jej charakter uzdrowiskowy – Ostseebad Stolpmunde, czyli Bałtyckie Uzdrowisko Ustka. Książę Otto von Bismarck był jednym z pierwszych miłośników kurortu, wypoczywając tu dwukrotnie w latach 1856 i 1858, przywiązując się zwłaszcza do wypadów do Orzechowa.

Rozpoczynając od 1 stycznia 1988 r., Ustka posiada status miasta uzdrowiskowego, nadany decyzją Rady Ministrów. Niemniej warto zauważyć, że jest to prawdopodobnie jedyny przypadek w Polsce, gdzie miastu Ustka nigdy formalnie nie nadano praw miejskich.

Nie przegap najważniejszych informacji

Fakty     Dane statystyczne     Pogoda
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Ustka
18.7°C
wschód słońca: 04:56
zachód słońca: 20:41
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ustce

kiedy
2024-06-29 20:00
miejsce
Zagroda Inicjatyw Twórczych,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-14 19:00
miejsce
Zagroda Inicjatyw Twórczych,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-04 19:00
miejsce
Zagroda Inicjatyw Twórczych,...
wstęp biletowany